Hej Sandra! Hur har hösten varit hos Intencos rekryteringsteam?

Efter en intensiv höst summerar Intencos rekryteringskonsult Sandra Waldnert lite tankar. Under hösten hade vi ett flertal rekryteringsprocesser som också lyckades ligga hyfsat parallellt med varandra i tid. Utmaningen i en sådan situation blir uppenbart att hinna med det som vi upplever är en process med god kvalitet rakt igenom. Det finns flera delar som är viktiga här men något som ligger mig extra varmt om hjärtat är vikten av en god kandidatupplevelse!

Jag skulle säga att nyckeln för det främst ligger i transparens och tät dialog. Här är några av mina tankar kring det:

🔑 Ansökningsprocessen – jag vill sätta rätt förväntan hos kandidaten och lyfta fram processen i sin helhet i dialog med kandidaten. Jag berättar om de steg som ingår och nämner också något om när man kan förvänta sig återkoppling och eventuellt i vilken form. Om jag inte är säker så säger jag hellre det än att lova något som jag inte är säker på att jag kan hålla.

🔑 Intervjuer – jag försöker vara personlig och inlyssnande i mina intervjuer, att låta kandidaten få berätta och att verkligen lyssna på vad som sägs, för att på så sätt kunna ställa rätt följdfrågor, upplever jag sätter en fin ton i samtalet. Viktigt också att få kandidaten att känna sig så avslappnad som möjligt och vara medveten och ödmjuk inför att alla kanske inte är så vana vid den här typen av situation.

🔑 Återkoppling – en het potatis senaste tiden och en väldigt viktig del av kandidatupplevelsen. Jag strävar efter att i varje dialog låta kandidaten veta när man kan förvänta sig nästa kontakt. Jag vill helst inte låta det gå för lång tid mellan våra dialoger, även om jag inte har någon information att ge så hör jag hellre av mig en gång extra för att säga just det i så fall och det brukar uppskattas.

Nu ser jag fram emot en avkopplande och mysig jul för att sedan komma tillbaka på nya året med ny energi, redo för nya uppdrag!

Våra senaste nyheter

Behöver du hjälp inom HR?

Interim HR för korta och långa uppdrag Ibland behövs en interim HR-chef, HRBP eller HR-specialist inder en kortare eller längre period. Våra konsulter går in

Läs mer »