Nyhetsbrev december 2020

Nyhetsbrev december 2020

Vi rundar av ett 2020 som inte varit likt något annat år. Och ändå inte så himla annorlunda. Vi har i turbofart lärt oss nya digitala sätt att arbeta och mötas, våra kunder står inför nya och ofta svåra utmaningar. Men vi konstaterar också att oavsett vad som händer runt omkring oss så behövs vår HR-kompetens. För ett år sedan när hjulen snurrade som snabbast och ingen hade lärt sig stava till Covid-19 brottades många med utmaningar kring att hitta och attrahera talanger, digitalisera i tillräckligt snabbt tempo och prioritera bland spännande utvecklingsprojekt. Nu är läget ett annat men HR behövs ändå; kanske mer än någonsin.

Vi stänger snart ett spännande och lyckat Intenco-år där vi lärt oss massor och där våra konsulter varit väldigt behövda hos våra kunder. Läs hela nyhetsbrevet här.

Team diskuterar arbetet som Intenco kan bidra med som interim HR-konsult

Våra senaste nyheter

Nyhetsbrev Juni 2023

Nu är det snart dags att summera första halvan av det här året och ta sikte mot hängmattan för lite välbehövlig vila och reflektion. Det

Läs mer »