
Från HR-avdelning till HR-kompetens i rätt dos med fractional HR
Jag har fångat upp att begreppet “fractional HR” har börjat synas oftare på den svenska marknaden. Begreppet används ofta i sammanhang där företag tar in
Vi på Intenco kan både HR och rekrytering. Vi har under många år hjälpt våra kunder att rekrytera till nyckelroller inom HR; både generalister, specialister och ledare. När vi rekryterar till dessa roller möter vi ofta kandidater som själva kan hantverket rekrytering mycket väl och vår rekryteringsprocess behöver möta deras högt ställda förväntningar.
Några saker som är viktiga för oss när vi hjälper kunder och kandidater att hitta varandra:
Transparens – Vi vågar ställa alla frågor till våra kunder för att kunna ge våra kandidater en komplett och nyanserad bild av rollen vi rekryterar till. Vi har tät kontakt och kontinuerliga uppdateringar med kund och kandidat under hela processen – även om vi inte har någon ny information att dela. Det är också viktigt för oss att vara transparenta, ärliga och konkreta i återkopplingen till våra kandidater.
Proaktivitet – Vi har ett strukturerat arbetssätt där vi är förberedda inför dialoger och möten. Vi ligger steget före och hör i bästa fall av oss innan kund eller kandidat förväntar sig det!
Employer Branding – Vi är ju vår kunds förlängda arm när vi hjälper dem att rekrytera och det är vårt uppdrag att beskriva både deras varumärke och deras medarbetarerbjudande på rätt sätt. I vårt searcharbete kommer vi i kontakt med kandidater som inte aktivt söker nytt jobb och då handlar det om att kunna presentera en spännande möjlighet för dem för att väcka deras intresse.
Med oss får du gedigen HR-kompetens, ett stort nätverk av bra kandidater och en professionell och personlig approach, hör av dig till oss så tar vi en fika och berättar mer!

Jag har fångat upp att begreppet “fractional HR” har börjat synas oftare på den svenska marknaden. Begreppet används ofta i sammanhang där företag tar in

Vi ska leverera mer, men med samma resurser Inför hösten märker vi att många organisationer inför ett dilemma. Förändringstakten är hög och verksamheten ska framåt.

När vi rekryterar HR-proffs till våra kunder gör vi det alltid i team. Det finns så mycket vinster med att vara flera: ▪️Vi jobbar igenom

Att söka jobb är ofta förknippat med förväntningar, nyfikenhet, osäkerhet och stora beslut för den som väljer att ta steget och skicka in sin ansökan.

En person som trivs på jobbet. Som inte aktivt söker nytt. Som inte har uppdaterat sitt CV på länge eller lagt någon tid på att

Det blir inte alltid som man hade tänkt. Och ibland har man inte tänkt rätt. Det är allmänt känt att en felrekrytering blir dyrt. Både